Çocuklarda Diş Tedavisi

Süt Dişlerinde Tedavi

Süt dişlerinde meydana gelen çürükler, alttan gelecek olan daimî dişlerde gelişim bozukluğuna yol açabilmektedir. Çürükler ilerledikçe ağrı hissedilmeye başlanır ve çocuklar için katlanılması zor ağrılara sebep olabilmektedir.

Süt Dişlerinde Çekim ve Yer Tutucu

Süt dişlerinin çekimi yapıldıktan sonra yer tutucu gerekliliğine hekim karar verir. Eğer alttaki dişin sürmesi için gereken zaman uzunsa yer tutucu yapılması gerekmektedir. Yer tutucu yapılmayan çocuklarda, çekim boşluğuna devrilen dişlerden kaynaklı dişlerde çapraşıklık, çene darlığı, yer kaybı gibi durumlar meydana gelir.

Florür Zararlı Mı?

Florür, dişlerin gelişimi için gerekli bir elementtir. Dişleri çürüklere karşı korur ve sağlamlaştırır. Ağızdaki zararlı bakterileri engeller. Dişleri korumak ve sağlamlaştırmak amacıyla çocuklarda da yetişkinlerde de florürlü macun kullanımı önerilmektedir.

Fissür Örtücü Tedavisi

Özellikle azı dişlerinin yüzeyindeki girintili çıkıntılı alanlar çürüğe karşı hassastır. Bu alanlar fissür örtücü denen bir materyal ile doldurulur ve böylece dişler çürüklere karşı dayanıklı hale gelir. Ayrıca çocukların daha kolay fırçalayabileceği bir yüzey meydana getirilmiş olur.

Çocuklarda Sedasyon ve Genel Anestezi

Diş hekimi korkusu çocuklarda sıklıkla görülen bir durumdur. Diş hekimi korkusu olan ve tedaviyi reddeden çocuk hastalarda sedasyon veya genel anestezi altında diş tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Çocuğu tedaviye zorlamak çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyerek travma oluşmasına sebep olmaktadır.

Çocuklarda Parmak Emme

Çocuklarda görülen parmak emme durumu dişleri ve çeneleri etkileyen bir zararlı alışkanlık durumudur. İlerleyen dönemde dişlerde çapraşıklık, üst dişlerin öne doğru uzaması gibi durumlar meydana gelebilir. Parmak emme alışkanlığının terk edilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Çocuklara parmak emmeyi engelleyici apareyler kullandırılarak bu alışkanlık bıraktırılabilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme ve Kalem Isırma

Çocuklarda sıkça gözlenen alışkanlıklar arasında tırnak yeme ve kalem ısırma bulunmaktadır. Bu alışkanlıklar dişlerde çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Fark ettiğiniz zaman mutlaka diş hekimine danışmanız gerekmektedir.

Çocuğumun İlk Diş Hekimi Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

Çocuklarda ilk diş hekimi muayenesi için uygun zaman, ilk süt dişleri çıkmaya başladığı zamandır. Bu da ortalama 6-7 aylık olduğu zamana denk gelir. Diş hekimi muayenesi için çocuğunuzun dişinde çürük veya ağrı olmasını beklemeyin. 6 aylık periyotlarla çocuğunuza diş hekimi muayenesi yaptırın.