Dolgu ve Kanal Tedavisi

Dolgu Nedir?

Dişlerde meydana gelen çürüklerin temizlenerek meydana gelen boşlukların biyouyumlu maddeler ile doldurulup dişe tekrar fonksiyon kazandırılması işlemidir.

Estetik Dolgu ile Gülüş Tasarımı

Çürük oluşmaksızın ön dişler arasında meydana gelen doğal boşluklar da estetik dolgular ile kapatılabilmekte ve hastaya estetik bir görünüm sağlanabilmektedir. Ön dişlerde meydana gelen çürükler de estetik dolgu malzemeleri ile tedavi edilir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Derin çürükler veya harabiyet sonucunda diş pulpasının etkilendiği durumlarda uygulanan tedavi yöntemi, kanal tedavisidir. Diş içerisindeki canlı doku temizlenir ve diş tekrar fonksiyon kazanır.

Kanal Tedavisi ve Dolgu Arasındaki Fark

Eğer çürük diş içerisindeki canlı dokuya ulaşmamış ise dolgu ile tedavi edilebilmektedir. Fakat çürük dokusu, diş içerisindeki canlı dokuya ulaşmış ise tedavi kanal tedavisidir.

Ağızda meydana gelen çürükleri tedavi ettirmek için ağrımasını beklemek dişin dolgu ile tedavi edilmesini olanaksız kılabilmektedir. Çürüklere erken müdahale edilirse kanal tedavisi gereksinimi ortadan kalkar.

Amalgam Dolgu (Siyah Dolgu) Zararlı Mıdır?

Amalgam dolgular, geçmiş zamanlarda sık tercih edilen dolgu malzemeleridir. Günümüzde estetik sebepler ile kullanımı kısıtlıdır. Eğer dişlerinizde mevcut amalgam dolgularınız var ise dolguda kırılma veya dişte hassasiyet/ağrı olmadığı sürece zararlı bir etkisi yoktur.

Kompozit Dolgu (Beyaz Dolgu) Sararma Yapar Mı?

Kullanılan bütün materyaller zamanla renk değişimine uğrayabilir. Dişlerde renklenmeye sebep olabilecek gıdaların aşırı tüketimi, sigara kullanımı, yetersiz ağız temizliği gibi faktörler dolgularda renk değişimine sebep olur.