Genel Ağız Bakımı

Diş Eti Kanaması

Diş eti kanaması pek çok sebepten meydana gelebilmektedir. Genellikle en sık sebepleri; sert fırçalama, yanlış fırçalama, diş eti hassasiyeti, diş taşı oluşumu şeklinde sıralanabilir. Detaylı diş taşı temizliği sonrasında hekiminizin yönlendirdiği şekilde ağız bakımı yapmanız gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi

Çeşitli faktörlerle meydana gelebilen bir durumdur. Fark ettiğiniz anda mutlaka diş hekimine danışmanız gerekmektedir.

Ara Yüz Fırçası ve Diş İpi Kullanımı

Detaylı ve etkili bir ağız temizliği için mutlaka diş ipi veya ara yüz fırçası kullanmanız gerekmektedir. Kullanımları hakkında diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Gargara Kullanımı

Piyasadaki gargaraların içerikleri değişkenlik göstermektedir, bilinçsiz kullanım sonucunda ağız içerisinde istenmeyen durumlar gelişebilir. Ağız gargaraları hekim önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Gerekli olup olmadığı ve kullanım süreleri hakkında mutlaka diş hekimine danışınız.

Hangi Diş Macununu Kullanmalıyız?

Diş macunları, farklı diş ve diş eti sorunlarına göre farklı içeriklerde üretilmektedir. Diş fırçalama tekniğiniz, diş macununuzun markasından çok daha önemlidir. Doğru ve etkili fırçalama hakkında bilgi sahibi olmak ve uygun diş macununu öğrenmek için diş hekiminize danışınız.

Ağız Kokusu

Ağız kokusu şikâyeti toplumun büyük bir kesiminde görülmektedir. Ağız kokusu şikâyetiniz varsa mutlaka diş hekiminize danışıp bilgi alınız.

Ne Sıklıkla Diş Hekimi Muayenesi Gerekir?

Ortalama olarak 6 aylık periyotlarla diş hekimi muayenesi önerilmektedir. Fakat eğer yüksek çürük riski altındaysanız veya hekiminizin uygun gördüğü bir zaman aralığı varsa muayene randevularınız sıklaşmalıdır. Detaylı bilgi için mutlaka hekiminize danışınız.

Sigara

Sigara; dişetleri, dişler ve çene kemikleri üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Diş taşı oluşumunu arttırır. Sigara kullanan bireylere 4 ayda bir mutlaka düzenli diş hekimi muayenesi önerilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır?

Hekim tarafından yapılan diş taşı temizliğinin zararlı etkileri yoktur. Aksine, diş taşının sebep olduğu diş eti çekilmesi ve kemik kaybı gibi durumların önüne geçer. Diş taşı temizliğinden sonra hekiminizin önerileri doğrultusunda ağız temizliği yapmanız ve düzenli kontrol randevularına gitmeniz gerekmektedir.

Dilimizi Fırçalamalı Mıyız?

Diş fırçaladıktan sonra hekiminizin önerdiği bir dil fırçası ile dilinizi de fırçalamanız gerekmektedir. Fakat yanlış dil fırçalama olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bu sebeple, mutlaka hekiminizden detaylı bilgi alınız.