İmplant

İmplant Nedir?

İmplant, kaybedilen diş dokusunun yerini alması adına çene kemiği içine yerleştirilen materyaldir. İmplant kemik ile kaynaştıktan sonra üst yapısı yapılır ve kaybedilen diş dokusu yerine konmuş olur.

İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisinde, boşluğun yanlarındaki sağlıklı diş dokuları kesilerek küçültülmez. Çiğneme kuvvetleri uygun şekilde kemiğe iletilir ve çiğneme fonksiyonu etkin şekilde sağlanır. Üst protez yapısı çene kemiğine kaynaşmış implanta sabitlenmiştir. Karşıt diş ve komşu dişler çekim boşluğuna doğru uzamaz. Sağlam ve dayanıklı bir protez yapılarak doğal dişlerdeki fonksiyonlar sağlanır.

İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

İmplant tedavileri lokal anestezi altında, hiçbir ağrı ve acı hissettirmeden yapılmaktadır.

İmplant Yerleştirildikten Sonra

İmplant yerleştirildikten bir hafta sonra dikişlerinizin alınması gerekmektedir. Daha sonrasında bir aylık periyotlarla diş hekiminize muayene olmanız gerekir. Kontrol randevularında implantın kemik ile olan durumu değerlendirilir. Ortalama 3 ay sonunda implantın üstüne kaplaması yapılır.

İmplant Üstü Hareketli Protez

İmplant üstü hareketli protezler ile implant sayısı azaltılarak hastanın kaybettiği dişleri yerine koymak hedeflenir. İmplantların üzerine hareketli (takıp çıkarmalı) protez yerleştirilir. Böylece hareketli protezlerin dokuya gömülmesi engellenir, kemik yıkımının önüne geçilir ve daha sağlam protezler elde edilerek hastanın protez kullanımı kolaylaştırılmış olur.