Ortodonti

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Dişlerin olması gereken normal konumda olmaması ve buna bağlı olarak meydana gelen estetik ve iskeletsel bozukluklarda uygulanan tedavi yöntemi ortodontik tedavidir. Ortodonti tedavisi ile dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltilir, kişinin normal diş konumları sağlanarak estetik bir görünüm sağlanır.

Tel Tedavisi Zararlı Mı?

Tel tedavisi; uzun süreli bütün tedavi planlamalarında olduğu gibi hasta ile hekim arasında uyum gerektiren bir tedavi yöntemidir. Hekimin önerdiği diş fırçaları, ara yüz fırçaları kullanılarak ağız temizliği sağlandığı sürece bir zararı bulunmamaktadır. Düzenli kontrol randevuları ile tel tedavisi takip edilir ve uygun süre içerisinde tedavi tamamlanır.

Tel Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Tel tedavisinde uygulanan tedavi süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çapraşıklık boyutu, hastanın ağız hijyeni, hasta kooperasyonu gibi çeşitli faktörler tedavi süresine etki eder.

Ortodontik Tedavi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Ortodontik tedavi öncesinde hasta mutlaka bir hekime muayene olmalı ve tedavi planını öğrenmelidir. Hekimin uygun gördüğü tedavi yöntemine uyum sağlayabilecek hastaların ortodonti tedavisine başlamadan önce dişlerde bulunan çürükleri tedavi edilmeli, kanal tedavisi uygulanacak dişlere kanal tedavisi uygulanmalı, çenelerde sorun yaratabilecek dişler çekilmeli ve detaylı bir ağız temizliği (diş taşı temizliği) yapılmalıdır. Diğer tüm tedaviler bitirilmeden ortodonti tedavisine başlanmamalıdır.

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi

Tel tedavisinin estetik dezavantajlarından dolayı son yıllarda popüler hale gelen şeffaf plak uygulamaları ile ortodontik tedavi uygulanabilir ve dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltilebilir. Şeffaf plaklar ile yapılacak ortodontik tedavide hasta, hekimin söylediği şekilde ve belirttiği süre boyunca plaklarını kullanmalıdır. Aksi takdirde tedavi başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Eski Haline Gelir Mi?

Dişlerimiz yaşamımız boyunca biz fark etmesek de bir hareket halindedir. Ortodontik tedavi gören hastalarda sonrasında tekrarlama durumu olmaması adına hekim tarafından önerilen plak veya retainer teli kullanılır. Böylece dişler sabitlenmiş olur.

Ortodontik Tedavi Yaşı

Ortodontik tedavinin yaşı yoktur. Yalnızca ilerleyen yaşlarda uygulanan tedavilerde tedavi süresi bir miktar daha uzun olabilir.